TMS320C6711CGDP200 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 272-BBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~90°C ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C67x series.There are 272 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.2V.There are 272 component pins.More additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.It operates with a clock frequency of 200MHz.
TMS320C6711CGDP200 FeaturesSupplied in the 272-BBGA package
TMS320C6711CGDP200 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C6711CGDP200 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 272-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~90°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C67x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 272 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 272 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B272 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Clock Frequency | 200MHz |
| Address Bus Width | 22 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.26V |
| On Chip Data RAM | 72kB |
| Clock Rate | 200MHz |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.57mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |