TMS320C6652CZH6 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 625-BFBGA, FCBGA .Bulk is the packaging method provided.Due to its Fixed/Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.1.0V 1.5V 1.8V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320C66x series includes this digital signal processor.625 terminations are available for its use.Its configuration includes 625 pins.With its base part number of 320C6652, many related parts can be identified.Data format and transmission speed are configurable on 2 UART channels for asynchronous serial communication.
TMS320C6652CZH6 FeaturesSupplied in the 625-BFBGA, FCBGA package
TMS320C6652CZH6 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6652CZH6 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 625-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 625 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Bulk |
| Series | TMS320C66x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 625 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | 320C6652 |
| Interface | DDR3, EBI/EMI, Ethernet, McBSP, PCIe, I2C, SPI, UART, UPP |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.5V 1.8V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (128kB) |
| Voltage - Core | Variable |
| On Chip Data RAM | 1.06MB |
| Clock Rate | 600MHz |
| Length | 21mm |
| Width | 21mm |
| Thickness | 2.42mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |