VCE6467TZUTL1 OverviewThe 529-BFBGA, FCBGA package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Digital Media System-on-Chip (DMSoC) family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~85°C TC, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.TMS320DM646x, DaVinci™ series digital signal processors contain this digital signal processor.The 529 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1.3V as a supply voltage.Pins are located on the 529 component.In its configuration, it contains 529 pins.Several related parts can be identified using its base part number, VCE6467.The device operates at the frequency of 500MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 1.235V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.46V.There is an electric supply from 1.31.8/3.3V.The device has 33 I/Os.
VCE6467TZUTL1 FeaturesSupplied in the 529-BFBGA, FCBGA package
33 I/Os
VCE6467TZUTL1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VCE6467TZUTL1 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 529-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 529 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM646x, DaVinci™ |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 529 |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 500MHz |
| Base Part Number | VCE6467 |
| Pin Count | 529 |
| Power Supplies | 1.31.8/3.3V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, HPI, I2C, McASP, PCI, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.235V |
| Number of I/O | 33 |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 128 |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Bus Compatibility | I2C; USB |
| Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Voltage - Core | 1.30V |
| On Chip Data RAM | 248kB |
| Clock Rate | 1GHz DSP, 500MHz ARM® |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 3.3mm |
| Width | 19mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |