TMS320C6727BGDH350 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 256-BGA.Packaging is provided in the form of Tube.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Floating Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320C672x series.In order to use it, it has 256 terminations.Using 1.2V as the supply voltage, it operates.256 components have pins.The configuration of this board includes 256 pins.The base part number 320C6727 allows identification of a wide range of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 350MHz.Surface Mount is the method of mounting it.Devices like this can be powered with as little as 1.33V volts.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.47V.1.4V is the supply voltage for this device.There is a memory on this device that can store 384kB data.A 1.23.3V electric power source is used to power it.RAM, ROM, SDR, SDRAM is its memory type.To prevent CPU overload, 16 DMA channels are used to transfer data.
TMS320C6727BGDH350 FeaturesSupplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 1.4V
TMS320C6727BGDH350 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6727BGDH350 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C672x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Frequency | 350MHz |
| Base Part Number | 320C6727 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.4V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | EBI/EMI, HPI, I2C, McASP, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.33V |
| Memory Size | 384kB |
| RAM Size | 256kB |
| Memory Type | RAM, ROM, SDR, SDRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 262144 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| ROM Programmability | MROM |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (384kB) |
| Voltage - Core | 1.40V |
| On Chip Data RAM | 288kB |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Height | 2.02mm |
| Length | 17mm |
| Width | 17mm |
| Thickness | 1.41mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |