TMS32C6416EZLZA6E3 OverviewIt is a type of electronic component available in package 532-BFBGA, FCBGA.Packaging method Tube is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of -40°C~105°C TC will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The TMS320C6414/15/16 series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 532.It is supplied with voltage by 1.4V.In this component, there are pins for 532.This configuration contains 532 pins.By using its base part number of 32C6416, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 600MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.In order to power this device, a voltage as low as 1.36V needs to be supplied.A maximum voltage of 3.46V can be provided to this device.This device is powered by a voltage of 3.3V.This electronic part can provide more features for ALSO REQUIRES 3.3VI/O SUPPLY.It is possible to program 3 timers in industrial environments to provide accurate feedback and trigger events.There are 4 interrupts caused by external factors.It uses 64 DMA channels to transfer data without overloading the CPU.
TMS32C6416EZLZA6E3 FeaturesSupplied in the 532-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
4 external interrupts
TMS32C6416EZLZA6E3 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS32C6416EZLZA6E3 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 532-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 532 |
| Weight | 3.094606g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C6414/15/16 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 532 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3VI/O SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 600MHz |
| Base Part Number | 32C6416 |
| Pin Count | 532 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP, PCI, UTOPIA |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.36V |
| Supply Current-Max | 125mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 16384 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 3 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.40V |
| On Chip Data RAM | 1.03MB |
| Number of DMA Channels | 64 |
| Height | 3.25mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| Thickness | 2.61mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |