TMS320C6743DPTPT2 OverviewIt is a type of electronic component available in package 176-LQFP Exposed Pad.There is a packaging method of Tube provided with it.Due to its membership in Fixed/Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of -40°C~125°C TJ ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C674x series contains this digital signal processor.Many related parts can be identified by using the 320C6743 part number as a base.
TMS320C6743DPTPT2 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
TMS320C6743DPTPT2 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6743DPTPT2 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C674x |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Base Part Number | 320C6743 |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, I2C, McASP, SPI, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 320kB |
| Clock Rate | 200MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |