ADSP-2171BS-133 OverviewIn the 128-BFQFP package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C to ensure its normal operation.The analog voltage range of 5.00V refers to the input or output voltage.It is a part of the ADSP-21xx series of digital signal processors.Pins are available on the 128 component.
ADSP-2171BS-133 FeaturesSupplied in the 128-BFQFP package
ADSP-2171BS-133 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-2171BS-133 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 128 |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 10kB |
| Clock Rate | 33MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |