TMS320C6747BZKB4 OverviewIn the 256-BGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed/Floating Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~90°C TJ to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the TMS320C674x series of digital signal processors.The use of it is terminated by 256.This device is powered by 1.3V's supply voltage.Pins are available on the 256 component.An overview of its configuration can be found in the section on 256 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320C6747.This device is designed specifically to operate at frequency 456MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 1.25V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 1.35V.Using 1.3V as the supply voltage, it operates.The 3 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.
TMS320C6747BZKB4 FeaturesSupplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 1.3V
TMS320C6747BZKB4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6747BZKB4 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C674x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 456MHz |
| Base Part Number | 320C6747 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.3V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I2C, McASP, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 1.35V |
| Min Supply Voltage | 1.25V |
| RAM Size | 128kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 448kB |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.05mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |