TMS320C6412AGNZ5 OverviewThe 548-BBGA, FCBGA package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~90°C TC, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.TMS320C6410/12/13/18 series digital signal processors contain this digital signal processor.The 548 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1.2V as a supply voltage.Pins are located on the 548 component.In its configuration, it contains 548 pins.Several related parts can be identified using its base part number, 320C6412.The device operates at the frequency of 500MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 1.14V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.46V.In order for it to operate, 1.2V is the supply voltage.There is an electric supply from 1.23.3V.Electronic parts can also add more features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.The device has 16 I/Os.The memory type adopted by it is SDRAM, SRAM.In industrial environments, 3 timers are programmed to provide accurate feedback.External sources cause 4 interrupts.64 DMA channels transfer data without overloading the CPU.
TMS320C6412AGNZ5 FeaturesSupplied in the 548-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.2V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS320C6412AGNZ5 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6412AGNZ5 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 548-BBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 548 |
| Weight | 3.599g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C6410/12/13/18 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 548 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 500MHz |
| Base Part Number | 320C6412 |
| Pin Count | 548 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP, PCI |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Number of I/O | 16 |
| Memory Type | SDRAM, SRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 262144 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 3 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.40V |
| On Chip Data RAM | 288kB |
| Number of DMA Channels | 64 |
| Height | 2.8mm |
| Length | 27mm |
| Width | 27mm |
| Thickness | 2.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |