TMS320DM640AZNZA4 OverviewIn the 548-BBGA, FCBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~105°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the TMS320DM64x, DaVinci™ series of digital signal processors.The use of it is terminated by 548.This device is powered by 1.2V's supply voltage.Pins are available on the 548 component.An overview of its configuration can be found in the section on 548 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320DM640.This device is designed specifically to operate at frequency 400MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 1.14V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 3.46V.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.By using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.
TMS320DM640AZNZA4 FeaturesSupplied in the 548-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320DM640AZNZA4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM640AZNZA4 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 548-BBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 548 |
| Weight | 3.599g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM64x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 548 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320DM640 |
| Pin Count | 548 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, McASP, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 23 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 4096 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 160kB |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |