TMS320C6743DPTP3 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 176-LQFP Exposed Pad package.It is provided with a packaging way of Tube.As a member of Fixed/Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~90°C TJ ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C674x series.There are 176 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.2V.There are 176 component pins.176 pins can be found in its configuration.Based on its base part number of 320C6743, many ralated parts can be found.It is specifically designed to operate with the frequency of 375MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.2 UART channels are configured for asynchronous serial communication in which the data format and transmission speeds are configurable.There are 4 timers programmed to provide accurate feedback and event activation in industrial environments.
TMS320C6743DPTP3 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
TMS320C6743DPTP3 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6743DPTP3 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C674x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 375MHz |
| Base Part Number | 320C6743 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, I2C, McASP, SPI, UART |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Timers | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | SINGLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 320kB |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |