TMS320DM641AGNZ6 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 548-BBGA, FCBGA.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320DM64x, DaVinci™ series.In order to use it, it has 548 terminations.Using 1.4V as the supply voltage, it operates.548 components have pins.The configuration of this board includes 548 pins.The base part number 320DM641 allows identification of a wide range of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 600MHz.Surface Mount is the method of mounting it.Devices like this can be powered with as little as 1.36V volts.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.46V.3.3V is the supply voltage for this device.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.
TMS320DM641AGNZ6 FeaturesSupplied in the 548-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320DM641AGNZ6 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM641AGNZ6 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 548-BBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 548 |
| Weight | 3.599g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM64x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 548 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 600MHz |
| Base Part Number | 320DM641 |
| Pin Count | 548 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, I2C, McASP, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.36V |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 23 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 16384 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.40V |
| On Chip Data RAM | 160kB |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |