TMS320VC33PGE120 OverviewThis is an electronic component with a 144-LQFP package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Floating Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that 0°C~90°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the TMS320C3x series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 144.A voltage of 1.8V is used as the supply voltage.There are pins on the 144 component.The configuration of the device includes 144 pins.With its base part number 320VC33, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 60MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 1.71V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.6V to this device.The device operates with a supply voltage of 3.3V.With this electronic part, additional features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be provided.The architecture of this processor core is TMS320.It is equipped with 42 I/Os.Memory type SRAM is used by it.Industrial environments utili2e 2 timers for accurate feedback and event activation.An external source causes 4 interrupts.Data is stored in the device in 32 formats.Using 1 DMA channels, data can be transferred without overloading the CPU.
TMS320VC33PGE120 FeaturesSupplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
42 I/Os
4 external interrupts
TMS320VC33PGE120 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320VC33PGE120 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 1.290414g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C3x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 144 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 320VC33 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Number of I/O | 42 |
| RAM Size | 136kB |
| Memory Type | SRAM |
| Number of Bits | 32 |
| Supply Current-Max | 80mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 34816 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 2 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 136.25kB |
| Number of DMA Channels | 1 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |