TMS320DM6437ZDUQ4 OverviewThis is an electronic component with a 376-BBGA Exposed Pad package.The packaging way is Tube.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~125°C TJ is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 1.8V 3.3V's analog voltage range.As part of the TMS320DM643x, DaVinci™ series, this digital signal processor is included.The configuration of the device includes 376 pins.With its base part number 320DM6437, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 400MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 1.14V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.63V to this device.It is recommended to operate at a lower temperature than 85°C.It should operate at a temperature greater than -40°C.Reliability can be ensured by not exceeding 400MHz.
TMS320DM6437ZDUQ4 FeaturesSupplied in the 376-BBGA Exposed Pad package
TMS320DM6437ZDUQ4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM6437ZDUQ4 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 376-BBGA Exposed Pad |
| Number of Pins | 376 |
| Supplier Device Package | 376-BGA (23x23) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320DM643x, DaVinci™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | 320DM6437 |
| Interface | HPI, I2C, McASP, McBSP, PCI, UART, 10/100 Ethernet MAC |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Data Bus Width | 32b |
| Max Frequency | 400MHz |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.05V 1.20V |
| On Chip Data RAM | 240kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |