TMS320DM6467CCUTV OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 529-BFBGA, FCBGA .Tray is the packaging method provided.Due to its Digital Media System-on-Chip (DMSoC) membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.1.8V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320DM646x, DaVinci™ series includes this digital signal processor.529 terminations are available for its use.1.2V is the supply voltage.529 component pins are present.Its configuration includes 529 pins.With its base part number of 320DM6467, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 297MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 1.71V.This device can handle a maximum voltage of 3.46V.Data format and transmission speed are configurable on 3 UART channels for asynchronous serial communication.
TMS320DM6467CCUTV FeaturesSupplied in the 529-BFBGA, FCBGA package
TMS320DM6467CCUTV ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM6467CCUTV DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 529-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 529 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM646x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 529 |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 297MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320DM6467 |
| Pin Count | 529 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, HPI, I2C, McASP, PCI, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Bit Size | 32 |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Bus Compatibility | I2C; PCI; SPI; UART; USB |
| Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Voltage - Core | 1.05V 1.20V |
| On Chip Data RAM | 248kB |
| Clock Rate | 594MHz DSP, 297MHz ARM® |
| Length | 19mm |
| Width | 19mm |
| Thickness | 2.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |