ADSP-21061KS-133 OverviewIn the 240-BFQFP Exposed Pad package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~85°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 5.00V refers to the input or output voltage.It is a part of the SHARC® series of digital signal processors.The use of it is terminated by 240.This device is powered by 5V's supply voltage.Pins are available on the 240 component.An overview of its configuration can be found in the section on 240 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-21061.This device is designed specifically to operate at frequency 33MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 4.75V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 5.25V.Using 5V as the supply voltage, it operates.5V electric power supplies the facility.Count, measure, and measure external events using 1 timers/counters.Using SHARC architecture, this processor core operates.The external source of 3 interrupts is causing 3 interrupts.The CPU is not overloaded when data is transferred via 6 DMA channels.For data communication between devices, 2 serial I/Os are used.
ADSP-21061KS-133 FeaturesSupplied in the 240-BFQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 5V
1 timers/counters
3 external interrupts
ADSP-21061KS-133 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21061KS-133 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 33MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21061 |
| Pin Count | 240 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Synchronous Serial Port (SSP) |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| RAM Size | 128kB |
| Supply Current-Max | 595mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 32000 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| On Chip Data RAM Width | 32 |
| Non-Volatile Memory | External |
| Number of DMA Channels | 6 |
| Length | 32mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |