TMS320DM8127SCYE0 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 684-BFBGA, FCBGA.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Digital Media System-on-Chip (DMSoC).The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TJ, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 1.5V 1.8V 3.3V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the DM81x Video SOC, DaVinci™ series.In order to use it, it has 684 terminations.Using 1.1V as the supply voltage, it operates.684 components have pins.The configuration of this board includes 684 pins.The base part number 320DM8127 allows identification of a wide range of related parts.Data format and transmission speed can be configured for asynchronous serial communication on 6 UART channels.30MHz is the clock frequency.
TMS320DM8127SCYE0 FeaturesSupplied in the 684-BFBGA, FCBGA package
TMS320DM8127SCYE0 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM8127SCYE0 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 684-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 684 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Series | DM81x Video SOC, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 684 |
| ECCN Code | 3A991A2 |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320DM8127 |
| Pin Count | 684 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.05V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, McASP, McBSP, MMC/SD, SPI, UART, USB |
| Clock Frequency | 30MHz |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.5V 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 6 |
| Non-Volatile Memory | ROM (48kB) |
| Voltage - Core | 1.15V |
| On Chip Data RAM | 832kB |
| Clock Rate | 500MHz DSP, 600MHz ARM® |
| Height | 3.06mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| Thickness | 2.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |