TMS320F28032PAGS OverviewPackaged in a 64-TQFP format. A total of 33 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~125°C TA. A C2000™ C28x Piccolo™ series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 64KB 32K x 16 bytes, which is the size of the program. With a C28x Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. There are 64 terminations on the IC chip, which means there are 64 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 1.8V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 64kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number 320F28032 to find them. At a frequency of 60MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 64 pins. There are 3 timers/counters in this device. In total, it has 64 pins. It has 8 channels that can be accessed through UART. As part of the part, 2 serial I/Os have been incorporated. In addition to the internal interrupts, the part includes 3 external interrupts.
TMS320F28032PAGS Features64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
TMS320F28032PAGS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320F28032PAGS Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 320F28032 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, I2C, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 33 |
| RAM Size | 10K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 32K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 14x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 20 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |