![]()
Add to cart |
STM32F100RCT6BTR is a member of the STM32F100 value line family of ultra-low-power microcontrollers provided by STMicroelectronics. It is designed based on the high-performance Arm? Cortex?-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 24 MHz. The design of low-power applications can be realized based on its comprehensive set of power-saving modes. It is available in the –40 to +85 °C and –40 to +105 °C temperature range with a power supply from 2.0 to 3.6 V. It is integrated with standard and advanced communication interfaces, high-speed memories, a wide range of enhanced I/Os and peripherals, etc. STM32F100RCT6BTR microcontroller is ideally suitable for various applications, including medical and handheld equipment, industrial applications, and more.
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M3 CPU
Up to 112 fast I/O ports
256 to 512 Kbytes of Flash memory
24 to 32 Kbytes of SRAM
Up to 11 communications interfaces
Motor drives
Medical and handheld equipment
PC and gaming peripherals
GPS platforms
Industrial applications
Printers and scanners
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | STM32F100 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125°C |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |