![]()
Add to cart |
Microcontrollers - MCU is the category that TMS320F2808GGMS is under. It is used in a variety of industries, including Industrial Lighting, Business Systems, Business Machines, Personal Electronics, and Tablets. The C2000TM 32-bit MCU has 100 MHz, 128 KB of flash memory, and 12 PWM 100-BGA MICROSTAR pins with a range of -40 to 125. It is also environmentally friendly and RoHS compliant (lead-free).
Beam Angle: 120?
Precondition: JEDEC Level 2a
Dimension : 5.6 x 3.0 x 0.8 mm
ESD withstand Voltage: up to ± 5KV [HBM]
Industrial
Enterprise systems
Personal electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LFBGA |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | 320F2808 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.89V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 64K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Core Architecture | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 35 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Timers | 10 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.4mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |