![]()
Add to cart |
The STM32F303K8T6 includes an Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC CPU with a floating-point unit (FPU), high-speed embedded storage (up to 64 Kbytes of Flash memory, 12 Kbytes of SRAM), and a comprehensive range of improved I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The STM32F303K8T6 microcontrollers include up to two fast 12-bit ADCs (5 Msps), up to three ultra-quick comparators, an operational amplifier, and three DAC channels, a low-power RTC, one general-purpose 32-bit timer, one motor-control timer, and four general-purpose 16-bit timers. They also have a variety of communication interfaces, including one I2C, one SPI, up to three USARTs, and one CAN. From a 2.0 to 3.6 V power supply, the STM32F303K8T6 operates in the temperature ranges of –40 to +85 °C and –40 to +105 °C. Low-power applications can be designed thanks to a wide collection of power-saving options.
Up to 51 fast I/O ports, all mappable on external interrupt vectors, several 5 V-tolerant
Interconnect matrix
7-channel DMA controller
Temperature sensor
Up to three 12-bit DAC channels with analog supply from 2.4 V to 3.6 V
General-purpose amplifier
Switching applications
Power management
Industrial
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 72MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F303 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 9x12b; D/A 3x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Core Architecture | ARM |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |