TMS320F28234PTPS OverviewA 176-LQFP Exposed Pad package is included. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ series components belong to this electrical component. Its program memory size is 256KB 128K x 16. There is a C28x Core Processor inside MCU that provides this device with its power. DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 176 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 1.9V volts is available for this Microcontroller chip. 256kB memory size belongs to the part. 320F28234 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 150MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel 12. On the chip, there are 176 pins that are accessible. A total of 176 pins are present. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. The device has 3 UART channels. The Microcontroller has 16 A/D converters. MCU chip is included in the part that 8 external interrupts are available. 19 bits are found on a MCU chip.
TMS320F28234PTPS Features176-LQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
TMS320F28234PTPS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320F28234PTPS Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 320F28234 |
| Pin Count | 176 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.995V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.805V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 88 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8704 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Timers | 19 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |