TMS320F28335ZJZQR OverviewPackaged in a 176-BGA format. A total of 88 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~125°C TA. A Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 512KB 256K x 16 bytes, which is the size of the program. With a C28x Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/peripheral parts. There are 176 terminations on the IC chip, which means there are 176 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 1.9V volts. There is 512kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number 320F28335 to find them. At a frequency of 150MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses 12 PWM channels to operate. Chips have 176 pins. In total, it has 176 pins. It has 8 channels that can be accessed through UART. In addition to the internal interrupts, the part includes 8 external interrupts. An integrated circuit with 21 bits has a total of 21 bits.
TMS320F28335ZJZQR Features176-BGA package
Mounting type of Surface Mount
TMS320F28335ZJZQR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320F28335ZJZQR Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320F28335 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.995V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.805V |
| Number of Channels | 16 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 88 |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 256K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 68 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Timers | 21 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 2.05mm |
| Length | 15mm |
| Width | 15mm |
| Thickness | 1.16mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |