TMS320LC549GGU-80 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 144-LFBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~100°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.
TMS320LC549GGU-80 FeaturesSupplied in the 144-LFBGA package
TMS320LC549GGU-80 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320LC549GGU-80 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Supplier Device Package | 144-BGA MICROSTAR (12x12) |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C54x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | BSP, Host Interface |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Voltage - Core | 3.30V |
| On Chip Data RAM | 64kB |
| Clock Rate | 80MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |