TMS32C6414EZLZ7E3 OverviewAn electronic component available in package 532-BFBGA, FCBGA.Tray packaging is provided for it.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of 0°C~90°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.There are several digital signal processors in the TMS320C6414/15/16 series, including this one.In terms of its uses, it has 532 terminations.1.4V provides the supply voltage for it.The 532 component has pins.There are 532 pins in its configuration.The base part number 32C6414 can be used to identify many associated parts.To operate at 720MHz frequency, the device has a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.In this device, the minimum voltage is 1.36V.It can be supplied with a maximum voltage of 3.46V.A supply voltage of 1.4V is required for its operation.Its memory can be used to store 128kB data.It receives electricity from 1.43.3V.It can also provide more features of ALSO REQUIRES 3.3VI/O SUPPLY.16 I/Os are included with the device.It uses the SDRAM, SRAM memory type.In industrial settings, 3 timers provide accurate feedback and event activation.Interrupts caused by an external source cause 4 interrupts.For data transfer, 64 DMA channels are available without overloading the CPU.
TMS32C6414EZLZ7E3 FeaturesSupplied in the 532-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.4V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS32C6414EZLZ7E3 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS32C6414EZLZ7E3 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 532-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 532 |
| Weight | 3.094606g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C6414/15/16 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 532 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3VI/O SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.4V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 720MHz |
| Base Part Number | 32C6414 |
| Pin Count | 532 |
| Operating Supply Voltage | 1.4V |
| Power Supplies | 1.43.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.36V |
| Memory Size | 128kB |
| Number of I/O | 16 |
| Memory Type | SDRAM, SRAM |
| Supply Current-Max | 125mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 3 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.40V |
| On Chip Data RAM | 1.03MB |
| Number of DMA Channels | 64 |
| Height | 3.25mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| Thickness | 2.61mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |