MSC8144VT1000B OverviewIt is a type of electronic component available in package 783-BBGA, FCBGA.Packaging method Tray is provided.With its association with SC3400 Core, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~90°C TJ will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The StarCore series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 783.It is supplied with voltage by 1V.By using its base part number of MSC8144, many related parts can be identified.133MHz is its clock frequency.
MSC8144VT1000B FeaturesSupplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8144VT1000B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MSC8144VT1000B DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| Type | SC3400 Core |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | MSC8144 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Interface | Ethernet, I2C, SPI, TDM, UART, UTOPIA |
| Clock Frequency | 133MHz |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Format | FIXED POINT |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 10.5MB |
| Clock Rate | 1GHz |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 3.176mm |
| Width | 29mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |