TMS32C6713BPYPA167 OverviewAn electronic component available in package 208-LQFP Exposed Pad.Tray packaging is provided for it.Its Floating Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of -40°C~105°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.There are several digital signal processors in the TMS320C67x series, including this one.In terms of its uses, it has 208 terminations.1.2V provides the supply voltage for it.The 208 component has pins.There are 208 pins in its configuration.The base part number 32C6713 can be used to identify many associated parts.To operate at 167MHz frequency, the device has a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.In this device, the minimum voltage is 1.14V.It can be supplied with a maximum voltage of 3.47V.A supply voltage of 1.2V is required for its operation.Its memory can be used to store 8kB data.It receives electricity from 1.23.3V.It can also provide more features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY.16 I/Os are included with the device.It uses the SDRAM, SRAM memory type.In industrial settings, 2 timers provide accurate feedback and event activation.Interrupts caused by an external source cause 4 interrupts.For data transfer, 16 DMA channels are available without overloading the CPU.
TMS32C6713BPYPA167 FeaturesSupplied in the 208-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 1.2V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS32C6713BPYPA167 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS32C6713BPYPA167 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 208 |
| Weight | 2.622388g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C67x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 167MHz |
| Base Part Number | 32C6713 |
| Pin Count | 208 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | Host Interface, I2C, McASP, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 8kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 256kB |
| Memory Type | SDRAM, SRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 65536 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 2 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 264kB |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 28mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |