ADBF512WBSWZ402 OverviewThe 176-LQFP Exposed Pad package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~85°C TA, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 2.5V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.Automotive series digital signal processors contain this digital signal processor.In its configuration, it contains 176 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADBF512.The device operates at the frequency of 400MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.Ideally, the operating temperature should be below 85°C.In order to operate, the temperature should exceed -40°C.If reliability is to be ensured, the frequency should not exceed 400MHz.
ADBF512WBSWZ402 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
ADBF512WBSWZ402 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADBF512WBSWZ402 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Supplier Device Package | 176-LQFP-EP (24x24) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | ADBF512 |
| Interface | I2C, PPI, SPI, SPORT, UART/USART |
| Data Bus Width | 40b |
| Max Frequency | 400MHz |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.30V |
| On Chip Data RAM | 116kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |