TMX320C6472CZTZ OverviewIt is a type of electronic component available in package 737-BFBGA, FCBGA.Packaging method Tray is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~85°C TC will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.The TMS320C647x series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 737.It is supplied with voltage by 1V.In this component, there are pins for 737.This configuration contains 737 pins.By using its base part number of 320C6472, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 500MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.This device is powered by a voltage of 3.3V.
TMX320C6472CZTZ FeaturesSupplied in the 737-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMX320C6472CZTZ ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMX320C6472CZTZ DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 737-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 737 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C647x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 737 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 500MHz |
| Base Part Number | 320C6472 |
| Pin Count | 737 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Interface | Ethernet MAC, Host Interface, I2C, Telecom, UTPOIA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 14 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (768kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 1.44MB |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 3.242mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |