ADSP-CM403CSWZ-EF OverviewIn the 120-LQFP Exposed Pad package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~105°C TA to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The use of it is terminated by 120.This device is powered by 3.3V's supply voltage.Pins are available on the 120 component.An overview of its configuration can be found in the section on 120 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADSP-CM403.This device is designed specifically to operate at frequency 150MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.It can store 64kB data in its memory.
ADSP-CM403CSWZ-EF FeaturesSupplied in the 120-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
ADSP-CM403CSWZ-EF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-CM403CSWZ-EF DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Lifecycle Status | LAST TIME BUY (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 120-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 120 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 120 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 150MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-CM403 |
| Pin Count | 120 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.47V |
| Interface | CAN, I2C, SPI, SPORT, UART/USART |
| Memory Size | 64kB |
| RAM Size | 16kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 5 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | FLASH (512kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 128kB |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |