TMX320DM8168ACYG OverviewIn the 1031-BFBGA, FCBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Digital Media System-on-Chip (DMSoC) members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~95°C TJ to ensure its normal operation.The analog voltage range of 1.5V 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.It is a part of the DM81x Video SOC, DaVinci™ series of digital signal processors.This device is powered by 1V's supply voltage.An overview of its configuration can be found in the section on 1031 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320DM8168.This device is designed specifically to operate at frequency 800MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.In order to power this device, a voltage as low as 800mV needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 1.05V.1V electric power supplies the facility.
TMX320DM8168ACYG FeaturesSupplied in the 1031-BFBGA, FCBGA package
TMX320DM8168ACYG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMX320DM8168ACYG DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1031-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 1031 |
| Operating Temperature | 0°C~95°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DM81x Video SOC, DaVinci™ |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | 320DM8168 |
| Power Supplies | 1V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, I2C, McASP, McBSP, PCI, Serial ATA, SD/SDIO, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 1.05V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FLOATING POINT |
| RAM (words) | 16384 |
| Voltage - I/O | 1.5V 1.8V 3.3V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (48kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 1.5MB |
| Clock Rate | 800MHz DSP, 1.0GHz ARM® |
| Length | 25mm |
| Height Seated (Max) | 3.31mm |
| Width | 25mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |