TNETV2685FIDZUT9 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 529-BFBGA, FCBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~90°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320DM64x, DaVinci™ series.There are 520 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.2V.529 pins can be found in its configuration.Based on its base part number of TNETV2685, many ralated parts can be found.0 UART channels are configured for asynchronous serial communication in which the data format and transmission speeds are configurable.
TNETV2685FIDZUT9 FeaturesSupplied in the 529-BFBGA, FCBGA package
TNETV2685FIDZUT9 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TNETV2685FIDZUT9 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 529-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 529 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM64x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 520 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TNETV2685 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | Host Interface, I2C, McASP, PCI, SPI, UART |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 0 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 576kB |
| Clock Rate | 900MHz |
| Height | 3.3mm |
| Length | 19mm |
| Width | 19mm |
| Thickness | 2.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |