TMS320C6747CZKB3 OverviewThe 256-BGA package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed/Floating Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~90°C TJ, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.TMS320C674x series digital signal processors contain this digital signal processor.The 256 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1.2V as a supply voltage.Pins are located on the 256 component.In its configuration, it contains 256 pins.Several related parts can be identified using its base part number, 320C6747.The device operates at the frequency of 300MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 1.14V.Devices like this can be powered by voltages up to 1.32V.In order for it to operate, 1.2V is the supply voltage.Its memory can store 128kB data.In 3 UART channels, the data format and transmission speeds may be customi3ed for asynchronous serial communication.External events are tracked and measured with 1 timers/counters.The device has 64 I/Os.
TMS320C6747CZKB3 FeaturesSupplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 1.2V
1 timers/counters
64 I/Os
TMS320C6747CZKB3 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6747CZKB3 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C674x |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 300MHz |
| Base Part Number | 320C6747 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I2C, McASP, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 1.32V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 128kB |
| Number of I/O | 64 |
| RAM Size | 128kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 13 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 448kB |
| Clock Rate | 375MHz |
| Height Seated (Max) | 2.05mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |