TOIM5232-TR3 OverviewIt is embedded in a 20-WFQFN Exposed Pad package so that it can be taken anywhere.Packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case would be a good idea.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Infrared Encoder/Decoder is a category that can be applied to the type.There is a TOIM5232 family motor encoder in this motor encoder that has been designed.Switching power supplies use the 2.7V~3.6V digital power of the optical encoder to provide power to the circuit.Among the options available for the optical encoder are 20 terminations.This can be achieved by applying a voltage to the analog supply using 2.7V~3.6V.Including the pins on the rotary encoders, there are 20 total pins on the rotary encoders.By using Surface Mount, it is mounted on the wall.In this encoder, the pins have been arranged in a 20 pattern.By setting the maximum 85°C value, we ensure that the encoder reader is stable during operation.It is essential that this rotary encoder's minimum working temperature does not fall below -25°C°C.As long as the power supply voltage is at least 2.7V, the rotary encoder can be operated.It should be noted that the converter has a maximum supply voltage 3.6V.This quadrature encoder is able to handle a voltage of 3.3V as its power supply voltage.
TOIM5232-TR3 FeaturesIn 20-WFQFN Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TOIM5232
20 pins
TOIM5232-TR3 ApplicationsThere are a lot of Vishay Semiconductor Opto Division
TOIM5232-TR3 Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TOIM5232 |
| Pin Count | 20 |
| Temperature Grade | OTHER |
| Interface | RS-232 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Conversion Rate | 115 ksps |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |