TPA5052RSAR OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 16-VQFN Exposed Pad case has been embedded with it. I have a device with 1 channels attached to it. In this part, you will find Audio Signal Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Signal Mixing, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 16 terminations, which means it has 16 terminations on it. The TPA5052 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Delay. As far as the 16 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using CONSUMER CIRCUIT. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 3V. The voltage can be given at 3V volts. When a 3.6V-voltage supply is applied, the chip conducts.
TPA5052RSAR FeaturesWith 16-VQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TPA5052RSAR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TPA5052RSAR Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Signal Mixing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPA5052 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2S |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| Quiescent Current | 1.8mA |
| Output Power | 2.5W |
| Specifications | Delay |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | I²S |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |