General DescriptionThe MAX1759 is a buck/boost regulating charge pump that generates a regulated output voltage from a single lithium-ion (Li+) cell, or two or three NiMH or alkaline cells for small hand-held portable equipment. The MAX1759 operates over a wide +1.6V to +5.5V input voltage range and generates a fixed 3.3V or adjustable (2.5V to 5.5V) output (Dual Mode™). Maxim’s unique charge-pump architecture allows the input voltage to be higher or lower than the regulated output voltage. Despite its high 1.5MHz operating frequency, the MAX1759 maintains low 50µA quiescent supply current.Features♦ Regulated Output Voltage (Fixed 3.3V or Adjustable 2.5V to 5.5V)
♦ 100mA Guaranteed Output Current
♦ +1.6V to +5.5V Input Voltage Range
♦ Low 50µA Quiescent Supply Current
♦ 1µA Shutdown Mode
♦ Load Disconnected from Input in Shutdown
♦ High 1.5MHz Operating Frequency
♦ Uses Small Ceramic Capacitors
♦ Short-Circuit Protection and Thermal Shutdown
♦ Small 10-Pin µMAX PackageApplications Li+ Battery-Powered Applications
Miniature Equipment
Backup Battery Boost Converters
Translators
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MAX17595 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-TQFN (3x3) |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 20V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 29 V |
| Duty-Cycle | 48% |
| Frequency-Switching | 100kHz ~ 1MHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control-Features | EN, Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Operating-Supply-Voltage | 7.5 V |
| Output-Voltage | 7.4 V |
| Operating-Supply-Current | 2 mA |
| Output-Current | 100 mA |
| Switching-Frequency | 1000 kHz |
| Fall-Time | 10 ns |
| Rise-Time | 20 ns |
| Part-#-Aliases | MAX17595 |
| Package-Case | TQFN-EP-16 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |