TPL9202PWPG4 OverviewA package containing the materials of Tube is included.Using the 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package will allow you to save space.Despite being a type of Relay/Load Driver, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -40°C~125°C to avoid unnecessary cooling.Logic is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 20 terminations to minimize reflections from the end of the line.By using its base part number TPL9202, related electronic parts may be found.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.The device is an electronic device with 20-pins.Pins on 20 components are designed for their specific purposes.Mounted in the direction of Surface Mount.If the operating supply current is maintained at 5mA, improved efficiency may be achieved.There will be a failure when the supply voltage exceeds 18V.Sensor and detector interface is likely that the supply voltage will be below 7V when failure occurs.There are 8 channels designed for the transmission of data.150mA can be controlled by controlling the output current.
TPL9202PWPG4 Featuresoperate temperature at the range of 5mA
TPL9202PWPG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TPL9202PWPG4 applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 81.788374mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Relay/Load Driver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 3.7W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPL9202 |
| Pin Count | 20 |
| Output Voltage | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 18V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Output Current | 150mA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Input Type | Logic |
| Threshold Voltage | +3.754.25V |
| Number of Drivers | 8 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |