LTKA01CH OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Tube.TO-205AA, TO-5-8 Metal Can pacakge is used for space saving.As a type of Thermocouple Conditioner, it is able to provide superior performance.The technique of Through Hole is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at 0°C~70°C to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Voltage as Sensor and detector interfaces input type.8 terminations are used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line.Related electronic parts can be found according to its base part number of LTKA01.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions.Sensor and detector interface operates wSensor and detector interfaceh the supply voltage of 15V.Sensor and detector interface is a kind of 8-pin electronic device.Sensor and detector interface is mounted in the way of Through Hole.Sensor and detector interface uses Thermocouple as Sensor and detector interfaces output type.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 800μA.Sensor and detector interface is optimized for operating at the power supplies of +-15V.As a member of LT® series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide variety of applications.
LTKA01CH FeaturesWith 15V channels
LTKA01CH ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTKA01CH applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-8 Metal Can |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | LT® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Thermocouple Conditioner |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | WIRE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | LTKA01 |
| Output Type | Thermocouple |
| Power Supplies | +-15V |
| Input Type | Voltage |
| Current - Supply | 800μA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | NO |
| Supply Voltage Limit-Max | 20V |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Input Offset Voltage-Max | 35μV |
| Voltage Gain-Min | 400000 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |