![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -10°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | D-CAP2™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ADJUSTABLE OUTPUT MODE FROM 0.6 TO 2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 12V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TPS51367 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 22V |
| Output Voltage | 2V |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Max Output Current | 12A |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 100μA |
| Max Output Voltage | 2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V 1.05V 1.2V 1.35V 1.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 400kHz 800kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 1.5V |
| Height | 1mm |
| Length | 4.5mm |
| Width | 3.5mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |