![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPS563210 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 7V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3A |
| Operating Supply Voltage | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 190μA |
| Max Output Voltage | 7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 650kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 765mV |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |