![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | D-CAP2™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | TPS54327 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 7V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3A |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 800μA |
| Max Output Voltage | 7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 760mV |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Height | 1.7mm |
| Length | 4.89mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.48mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |