![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-SMD Module |
| Number of Pins | 9 |
| Manufacturer Package Identifier | SIP (R-uSIP-N9) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 9 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE |
| Terminal Position | UNSPECIFIED |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | TPS81256 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 91 % |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 400mA |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Input Voltage-Nom | 3.6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 550mA |
| Quiescent Current | 37μA |
| Max Output Voltage | 5.08V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 4MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 5V |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Height | 900μm |
| Length | 2.98mm |