![]()
Add to cart |
There is a 16-VQFN Exposed Pad package for easy voltage regulators' transportation of the harley voltage regulator.We are ready to ship package Tape & Reel (TR) to you.As a result, voltage regulator supports a total of 2 outputs.Keeping the operating temperature at -40°C~85°C will prevent any malfunctions from occurring during the operation.Using search TPS61130 will help you find more pin-to-pin solutions.A switching regulator's 16 terminals can be found there.16 pins are the first pins on the switching regulator's pinout.In order to relow solder, it is necessary to allow the temperature to peak 260.16-pattern pins are used in this voltage regulator.This regulator voltage can be used in a wide range of applications due to its 5.5V output voltage.The input voltage required for this regulator is voltage ≥ 1.8V.Voltage regulators like this can use a voltage as high as 5.5V.Regulator controllers of this type have Adjustable outputs.There should be a 300mA output from the DC DC Switching Regulator at the moment.Regulator controller displays a quiescent current of 40μA.In the industry, Switching Regulator or Controllerss like the voltage regulator DC to DC play an important role.A Surface Mount allows mounting on PCBs or other boards.
2 outputs
Operating Temperature: -40°C~85°C
Peak Reflow Temperature: 260
Quiescent Current: 40μA
There are a lot of Texas Instruments TPS61130RSAR Linear Regulator Controllers applications.
Printer and other Peripheral Equipment
Single Supply Amplifier
Ultrahigh current ultralow dropout voltage regulator
Mother Board I/O Power Supply
Microprocessor Power Supply
VCRs
Low noise SMPS post regulator
Graphics Card
Personal Computers
PC Motherboard
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 41.503702mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPS61130 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Efficiency | 90 % |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Output 1 | 5.5V |
| Operating Supply Voltage | 6.5V |
| Analog IC - Other Type | BATTERY CHARGE CONTROLLER |
| Output Current | 300mA |
| Quiescent Current | 40μA |
| Voltage - Output 2 | 5.5V |
| Topology | Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (1) |
| Min Input Voltage | 1.8V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Current - Output 1 | 300mA |
| Current - Output 2 | 320mA |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 2.5V~5.5V 300mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 2.5V~5.5V 320mA |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |