![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA, WLBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Frequency - Switching | 1.6MHz |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 3.1V/3.4V 1.2A |
| Voltage/Current - Output 2 | 2.85V 200mA |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |