![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | DCS-Control™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN VOLT MODE AND PWM CTRL TECHNIQUE ALSO POSBL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TPS62161 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Output Voltage | 1.8V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 17V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 17μA |
| Max Output Voltage | 1.8V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Control Technique | HYSTERETIC CURRENT MODE |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Height | 800μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |