![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 103.986051mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO HAS PFM CONTROL TECHNIQUE |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TPS65251 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3A |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 3A 2A |
| Quiescent Current | 20mA |
| Max Output Voltage | 18V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 300kHz~2.2MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Current - Output 1 | 3A |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Current - Output 2 | 2A |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |