TRF3750IPWG4 OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tube method. This clock generator is embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 16 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. Clock is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.6V. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 3V for safety considerations. Clock PLL works with 3V~5.5V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This electronic component can be classified as a PLL Frequency Synthesizer. This clock-generating IC is a 16-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number TRF3750, its related parts can be found. There is an available 16 pin on the clock generators. Clock PLL is facilitated with 2 signal outputs to magnify output frequency as high as possible. Frequency generator is able to reali2.4GHze high efficiency when operating at a frequency of 2.4GHz. The maximal current supplied for this frequency synthesizer operation reaches 13mA.
TRF3750IPWG4 FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
TRF3750IPWG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TRF3750IPWG4 Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 62.99264mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | PLL Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Base Part Number | TRF3750 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 13mA |
| Power Dissipation | 2.78W |
| Max Supply Current | 13mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Height | 1.15mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |