TRF3761-HIRHAT OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 40-VFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 40 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 5V. There is a Clock PLL called Clock which is designed to be the input to this clock generator. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 2.18GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 4.5V~5.25V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Integer-N Synthesizer/VCO component. Microprocessor-specific clock PLL with 40 bits. The related electronic parts of part number TRF3761 are listed below. There are 40 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 5V as the supply voltage. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 1 signal outputs. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 104MHz.
TRF3761-HIRHAT FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 5V
Operating supply voltage of 5V
TRF3761-HIRHAT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TRF3761-HIRHAT Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 78.698276mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Integer-N Synthesizer/VCO |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 104MHz |
| Base Part Number | TRF3761 |
| Pin Count | 40 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Nominal Supply Current | 150mA |
| Frequency (Max) | 2.18GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |