TSH103IDT OverviewA Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for Buffer.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.3 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.The base part number is TSH103 and is used to audio amp.8 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 8 terminations.Its -3db bandwidth is 9.4MHz.There is 5.5mA supply current in audio amplifier.Amplifier ic uses 8 pins for construction.Temperatures less than 85°C are recommended for operation.An operating temperature of at least -40°C is recommended.A total of 3 channels are currently available.There is VIDEO AMPLIFIER consumer IC type for this amplifier.As a mounting method, Surface Mount is used.During audio amplifier ics use, 5V supply voltage is provided.It has a type of supply of Single.
TSH103IDT Features8 pins
3 channels
TSH103IDT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
TSH103IDT Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Buffer |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | TSH103 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Operating Supply Current | 5.5mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 56mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 9400 kHz |
| Gain | 6 dB |
| -3db Bandwidth | 9.4MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |