EL9202IL-T7 OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package attached to class d amplifier.Due to space constraints, class d amp's available in 24-VFQFN Exposed Pad.Its high performance makes it an excellent choice for TFT-LCD Panels: VCOM Driver.Using the Surface Mount method, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 4 circuits, the audio ic is capable of achieving an enhanced level of flexibility.In order to audio amp, it has the base part number of EL9202.Its -3db bandwidth is 44MHz.This amplifier is powered by a current of 10.5mA.This amplifier is equipped with a consumer IC type of VIDEO AMPLIFIER.
EL9202IL-T7 FeaturesEL9202IL-T7 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
EL9202IL-T7 Video Amps and Modules applications.
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | TFT-LCD Panels: VCOM Driver |
| Base Part Number | EL9202 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 4 |
| Current - Supply | 10.5mA |
| Slew Rate | 80V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~16.5V ±2.25V~8.25V |
| Current - Output / Channel | 65mA |
| -3db Bandwidth | 44MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |